Planowanie i realizacja projektów budowlanych często wymagają elastyczności oraz dostosowania się do zmieniających warunków lub wymogów. Polskie prawo budowlane określa jednak ścisłe zasady, jakie należy przestrzegać, wprowadzając zmiany w już zatwierdzonych projektach. Ostatnia nowelizacja przepisów wprowadza jasne wytyczne dotyczące tego, co uważane jest za „istotne odstąpienie” od projektu oraz jakie procedury należy w takim przypadku zastosować.
Definicja Istotnego odstąpienia
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub
terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia
na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku zwiększenia obszaru
oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt budowlany został
zaprojektowany;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5%,
b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,
c) liczby kondygnacji;
3) warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby
niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób
niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.,
w tym osoby starsze;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego
części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów
prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania
terenu;
6) zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej,
ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii
lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym.
Kto może wprowadzać zmiany w projekcie budowlanym?
Zmiany w projekcie budowlanym mogą wprowadzać tylko Projektanci, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane do projektowania w danej specjalności, takie jak architektura, konstrukcje budowlane, instalacje elektryczne itp. Uprawnienia te są nadawane przez właściwe izby samorządu zawodowego, takie jak Polska Izba Architektów lub Polska Izba Inżynierów Budownictwa, po spełnieniu wymaganych kryteriów edukacyjnych i zawodowych oraz zdanym egzaminie państwowym. Bardzo często jednak Inwestorzy, którzy naturalnie nie muszą mieć nic wspólnego z budownictwem w sposób całkowicie niezawiniony zwracają się o to do Kierownika budowy. To zły adres 😊 Projektant zajmuje się projektowaniem a Kierownik budowy kierowaniem robót budowlanych. Jeżeli będziemy się trzymać tej zasady to będziemy mogli wypracować oczekiwany rezultat.
Procedura Uzyskania Zmian w Pozwoleniu na Budowę
Aby wprowadzić istotne zmiany w projekcie, konieczne jest uzyskanie nowej decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Proces ten wymaga złożenia wniosku, który można przesłać tradycyjnie w formie papierowej lub elektronicznie przez portal e-Budownictwo. Ministerstwo odpowiedzialne za budownictwo, planowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo ustala wzór takiego wniosku, co ma zapewnić przejrzystość i usprawnić procedurę.
Nieistotne Odstąpienia
Zmiany, które nie wpływają w sposób istotny na żadne z kryteriów wymienionych w przepisach, klasyfikowane są jako nieistotne. Takie odstąpienia nie wymagają uzyskania nowego pozwolenia na budowę ani ponownego zgłoszenia. Projektant ma obowiązek odpowiednio udokumentować te zmiany, dołączając do dokumentacji budowlanej odpowiednie rysunki i opisy.
Kontekst Prawny
Warto zaznaczyć, że w przypadku, gdy zmiany wprowadzone są w obszarach chronionych prawnie, jak np. warunki ochrony przeciwpożarowej czy zabytki, każda modyfikacja wymaga uzgodnień z odpowiednimi organami. Nieprzestrzeganie tych procedur może skutkować uchyleniem decyzji o pozwoleniu na budowę przez organ nadzoru.
Podsumowanie
Prawo budowlane w Polsce jasno określa, że każda istotna zmiana w projekcie wymaga odpowiedniej procedury administracyjnej, co jest gwarancją bezpieczeństwa i odpowiedzialności w procesie budowlanym. Dzięki temu zarówno inwestorzy, jak i użytkownicy mogą być pewni, że obiekty budowlane spełniają aktualne wymogi i są bezpieczne w użytkowaniu.
Comments